15 Nis 2021

Actus Solar ve Zena Enerji "Yapay Zekayla Panel Verimi Maksimizasyonu" hizmeti vermeye başladı

Actus Solar ve Zena Enerji "Yapay Zekayla Panel Verimi Maksimizasyonu" hizmeti vermeye başladı

Actus Solar ve Zena Enerji Singapurlu AVA Asia iş birliği ile "Yapay Zekayla Panel Verimi Maksimizasyonu" hizmeti vermeye başladı.

Şirketten yapılan açıklamada Singapur devletinin de aktif ortaklığı bulunan ve 4 kıtada 4000 MW üzeri referansa sahip Asya devinin geliştirdiği, yapay zeka, ordu tipi İHA ve maksimum çözünürlüklü termal kameralara dayalı AVA teknolojisinin 10 MW kapasiteye sahip bir güneş enerjisi santralinin bile 1 saat içinde izleyerek, 70-80 sayfalık panel hasar raporunu hazırlayabildiği ve YEKDEM gelirli GES sahiplerinin santrallerindeki elektrik üretiminin %3-4 seviyelerinde artmasını sağlayabildiği bilgisi verildi.

Açıklamada AVA’nın Actus Solar ve Zena Enerji ortaklığıyla Türkiye operasyonlarına 2021 yılı başında başladığı, pilot projeleri 2020 yılında başarıyla tamamladığı ve yılbaşından beri Türkiye'de hızla büyüdüğü, bilhassa düşük verimli GES sahipleri ve bu tür projelere kredi vermiş bankalar tarafından yoğun ilgi gördüğü de kaydedildi.

Singapurlu firmanın bu hizmetle yakında Avrupa pazarına da, Türkiye'yi basamak olarak kullanarak girmeyi hedeflediği açıklamada yer buldu.

Bilgi Bankasında Ara