6 Haz 2024

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Çin’de Faaliyete Geçti

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Çin’de Faaliyete Geçti

Çin, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini devreye aldığını açıkladı. 200.000 dönüm alan üzerine kurulu tesis, 5 GW büyüklüğüyle yılda 6,09 milyar kWh elektrik üretecek. Bu miktar, Papua Yeni Gine'nin yıllık elektrik tüketimini karşılamaya yeterli olacak.

5 GW büyüklüğündeki devasa tesis, Xinjiang eyaletinin başkenti Urumqi yakınlarındaki çölde yer alıyor. Bölge seyrek nüfusuna karşılık rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin olması sebebiyle seçildi. Burada üretilen elektrik, bölgenin ihtiyacının yanı sıra yoğun nüfusa sahip ülkenin doğusuna devasa enerji nakil hatlarıyla iletilecek.

Projenin altyapısı, 1,23 milyon destek direği, beş 220 kV güçlendirme istasyonu ve 208 km uzunluğunda iletim hatları içeriyor. Bu hatlar, santrali 750 kV'lik bir trafo merkezine bağlayarak şebekeye enerji sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl, Çin güneş enerjisine 216 GW yeni kapasite ekleyerek güneşten elektrik üretimini %55 oranında artırdı. Çin, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarında zirveye çıktıktan sonra 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Bu hedefleri gerçekleştirmek için hükümet, 2030 yılına kadar 1.200 GW yenilenebilir enerji kapasitesi inşa etme taahhüdünde bulunmuştur.

Kaynak: https://www.pv-magazine.com/20...

Bilgi Bankasında Ara