5 Tem 2024

Dünyanın En Büyük Sodyum-İyon Bataryası Faaliyete Geçti

Dünyanın En Büyük Sodyum-İyon Bataryası Faaliyete Geçti

Datang Group'un Hubei Eyaleti, Qianjiang'daki 100 MW/200 MWh sodyum-iyon enerji depolama projesinin ilk aşaması şebekeye bağlandı.

Çin'in devletine ait elektrik üretim şirketi Datang Group, 30 Haziran'da Hubei Eyaleti, Qianjiang'daki 50 MW/100 MWh projesini şebekeye bağladığını açıkladı ve bu, dünyanın en büyük faaliyette olan sodyum-iyon batarya enerji depolama sistemi haline geldi.

Bu proje, 42 batarya enerji depolama konteyneri ve 21 set yükseltici dönüştürücüyü içeren Datang Hubei Sodyum İyon Yeni Enerji Depolama Güç İstasyonu'nun ilk aşamasını temsil etmektedir. Çin'in HiNa Batarya Teknolojisi tarafından sağlanan 185 amper-saat büyük kapasiteli sodyum-iyon bataryalarını kullanıyor ve 110 kV bir transformatör istasyonu ile donatılmıştır.

Daha önce, en büyük faaliyette olan sodyum-iyon sistemi, Çin'in güneybatısındaki Nanning'de bulunan Çin Güney Elektrik Şebekesi'nin Fulin 10 MWh BESS projesiydi. İlk aşaması 100 MWh projeyi temsil eden güç istasyonu da HiNa Batarya'nın hücrelerini kullanmaktadır.

Çin'in beş büyük ölçekli elektrik üretim şirketinden biri olan Datang Group'a göre, proje ekibi Qianjiang projesini hayata geçirmek için birçok zorluğun üstesinden geldi.

Şirket, projeyi büyük kapasiteli sodyum-iyon enerji depolama sistemlerinin ilk büyük ölçekli ve ticari uygulaması olarak tanımlıyor ve bu tür batarya kimyasının birçok avantajı olduğunu görüyor.

“Sodyum-iyon bataryalar mükemmel güvenlik ve düşük sıcaklık çalışma performansına sahiptir. Eksi 20 derece Celsius'ta bile %85 şarj ve deşarj verimliliğini garanti edebilirler ki bu, diğer bataryaların ulaşamayacağı bir şeydir. Ayrıca, 60 derece Celsius'ta 1.500 şarj ve deşarj döngüsünü garanti edebilirler. Delinme direnci ve darbe direnci, sıradan bataryalardan çok daha iyidir,” dedi Datang Hubei Sodyum İyon Enerji Depolama projesi müdürü Cui Yongle.

Datang Group'a göre, güç istasyonu yılda 300'den fazla kez şarj ve deşarj edilebilir. Tek bir şarj 100.000 kWh elektrik depolayabilir ve elektrik şebekesinin yoğun saatlerinde elektrik salabilir. Yaklaşık 12.000 hanenin günlük elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilir ve yıllık 13.000 ton karbondioksit emisyonunu azaltabilir.

Kaynak: https://www.ess-news.com/2024/...

Bilgi Bankasında Ara