1 Eyl 2022

EPDK 1 Eylül 2022 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak Yeni Elektrik Tarifelerini Yayınladı

EPDK 1 Eylül 2022 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak Yeni Elektrik Tarifelerini Yayınladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere yeni elektrik tarifelerini yayınladı. Yeni tarifelerde %20-%50 arası zamlar yapıldığı görülmektedir.

EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapıldı.

Yapılan bu artışla birlikte 100 kWh elektrik tüketimine sahip olan bir mesken abonesinin ödeyeceği tutar 173,46 TL oldu.

Kurumun açıklamasında zammın gerekçesi olarak da pandeminin etkileri ve Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomilerde oluşturduğu olumsuz etkinin hammadde fiyatlarında olağanüstü artışlara neden olduğu ve dolayısıyla Türkiye'de de elektrik üretim maliyetlerinin arttığını belirtti.

Kurumun açıklaması şu şekilde oldu;

"Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir. ‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün hammade fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur. Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir."

Yapılan zam ile ilgili EPDK Kurul Kararları ve yeni tarife tablosu 1 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'nin ilgili sayısına ve güncel elektrik tarife tablosuna aşağıdaki dosyalardan ulaşabilirsiniz.

Bilgi Bankasında Ara