15 Nis 2021

Güneş enerjisinde en düşük fiyat rekoru tekrar kırıldı

Güneş enerjisinde en düşük fiyat rekoru tekrar kırıldı

Suudi Arabistan ülkenin 300 MW kurulu güce sahip olan ilk büyük ölçekli güneş enerjisi santrali projesini törenle devreye aldı.

Törende aynı zamanda düzenlenen yarışma ile yatırım izni sağlamış, toplam kurulu güçleri 2.970 MW olacak 7 güneş enerjisi santrali projesi için alım garantisi sağlayan anlaşmalar imzalandı.

Törende konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman anlaşması imzalanan 600 MW'lık Shuaibah GES projesinin 1,04 ABD Doları-sent fiyat ile elektrik satışı gerçekleştireceği bilgisini verdi ve bunun güneş enerjisinde dünyadaki en düşük fiyat olduğunu vurguladı. Bu proje ACWA Power, Al-Babtain Holding ve Körfez Yatırım Kurumu konsorsiyumu tarafından hayata geçirilecek ve 25 yıl boyunca bu alım garantisinden yararlanacak.

Törende alım garantisi anlaşması imzalayan diğer bir proje olan Sudair GES projesi ise 1.500 MW kurulu güç ile dünyanın en büyük GES projelerinden biri olacak.

ACWA Power ile Kamu Yatırım Fonu’nun %50-50 ortaklığı ile inşa edilecek bu proje 1,239 ABD Doları-sent/kWh alım garantisi sağladı.

Diğer beş proje ise yerel para birimi ile alım garantisi sağlayacak.

MASDAR, EDF Renouvelables S.A., Nesma konsorsiyumunun inşa edeceği Jeddah GES projesi 300 MW gücünde olacak ve 6,09042 Halala/kWh,

Marubeni, Al Jomaih E&W komisyonunun inşa edeceği 300 MW gücündeki Rabigh GES projesi 6,381138 Halala/kWh,

ACWA Power, Al-Babtain Holding, Körfez Yatırım Kurumu konsorsiyumunun inşa edeceği 200 MW gücündeki Qurayyat GES projesi 6,688 Halala/kWh,

Al Blagha Holding, Al Fanar, Desert Technologies Industries CJSC konsorsiyumunun inşa edeceği 50 MW gücünde olacak Medine GES projesi 7,27533 Halala/kWh,

Yine Al Blagha Holding, Al Fanar, Desert Technologies Industries CJSC konsorsiyumunun inşa edeceği 20 MW gücündeki Rafha GES projesi 13.0772 Halala/kWh alım garantisinden yararlanacak.

İmzalanan anlaşmalar ile birlikte Suudi Arabistan’da şimdiye kadar alım garantisi imzalanmış güneş enerjisi projelerinin gücü 3.670 MW’a yükseldi.

Bu projeler için yerli üretim ekipman kullanım şartı da bulunuyor.

Bilgi Bankasında Ara