15 Nis 2021

GENSED Bizbize Üye Toplantısı gerçekleştirdi

GENSED Bizbize Üye Toplantısı gerçekleştirdi

GENSED üyeleri ile düzenli olarak yaptığı Bizbize Üye toplantısını 14 Nisan 2021 tarihinde YouTube üzerinden canlı olarak gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda, Mini YEKA yarışmaları, hibrit uygulamaları ve TLREF ile GES yatırım imkanları değerlendirildi.

TLREF ile yüksek faizlerden etkilenmeden GES yatırımı imkanı ile ilgili özet bilgi aşağıda mevcuttur;

TLREF bazlı değişken TL faiz sayesinde artık enerji yatırımları yüksek faiz ortamında dahi hayata geçebilecek ve yatırımlar aylarca faizlerin düşmesini beklemeyecek.
LIBOR ve EURIBOR gibi Türk Lirasının da referans faizi olarak Ağustos 2019'da piyasalara sunulan TLREF artık TL gelirli GES kredilerinde de kullanılacak.
Bu sayede 5 aydır süregelen yüksek faiz ortamı nedeniyle duran GES yatırımlarının da TLREF'li değişken faiz kredileriyle, faizlerin düşmesini beklenmeden hayata geçmesi bekleniyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin bilhassa kredilerde TL kısa vadeli referans faiz oranı ihtiyacını karşılamak üzere TLREF çalışmalarına devam ettiğini Nisan 2021'de açıklamasıyla, TLREF değişken faizinin GES proje finansmanında kullanılmasının önü açıldı.

Konuyla ilgili TBB açıklaması:
https://www.tbb.org.tr/tr/bankacilik/duzenlemeler/ibor-gecis-sureci-ve-tlref-calismalari/4528

Bilgi Bankasında Ara