9 Eyl 2022

Sulama Aboneleri Doğrudan Dağıtım Şirketi Hattından Enerji Alabilecek

EPDK tarımsal sulama abonelerinin bağlantı hattı başvurularına yönelik yapılan mevzuat değişikliği ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı

Yapılan açıklamada tarımsal sulama ve hayvancılık abonelerinin enerji kullandığı alanların, tarlalar veya büyük tarım arazilerinin içerisinde olması gibi durumlarda veya başka arazilerden geçmesi sebebiyle yaşanan elektriğe ulaşım sorunlarına vurgu yapıldı.

Bu sorunun çözümü için de EPDK aldığı karar ile sulama abonelerinin elektriğe ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla, ana enerji hattını dağıtım şirketinin yapması ve abonelerin de bu hatlardan yararlanabilmesinin önünü açtı.

Bu şekilde de tarımsal sulama abonelerinin bir başkasının hattına bağlanma ve diğer izin süreçleri ortadan kaldırılarak, direkt olarak dağıtım şirketi hattından enerji alabilir hale gelmesi sağlanmış oldu. Bu bağlamda ilgili aboneler enerji tedariki için elektrik dağıtım şirketine başvuracak ve dağıtım şirketine ait hattan bağlantı alacak. Ayrıca, teknik gereklilik sağlanması halinde mesafeye bağlı kalmadan mücavir alan dışına alçak gerilimden bağlantı görüşü verilebilecek ve aboneler sadece 200 metrelik kısmın bağlantı bedelini karşılayacak.

Resmî Gazete’nin 8 Eylül 2022 tarihli sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliği ile tarımsal faaliyetlere yönelik elektrik üretim yatırımlarının bağlantı başvurularına yönelik değişiklik yapılmıştı.

EPDK tarafında yapılan açıklamaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

EPDK Açıklaması

8 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete'nin ilgili sayısına aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

Bilgi Bankasında Ara