18 May 2023

Türk Telekomünikasyon Grubu Güneş Enerjisi Yatırımları İçin 88 MWe Düzeyinde Yeni Kapasitesi Sağlayacak

Türk Telekomünikasyon Grubu Güneş Enerjisi Yatırımları İçin 88 MWe Düzeyinde Yeni Kapasitesi Sağlayacak

Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre, güneş enerjisi yatırımları için 88 MWe düzeyinde yeni kapasite sağlanacak. Şirket sağladığı kapasite ile Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h. maddesi kapsamında öz tüketim amaçlı güneş enerjisi santralleri kurmaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamada Türk Telekomünikasyon Grubu'nun daha önce de 317,8 MWe kapasite tahsisi sağladığı ifade edilirken, şirketin ulaşacağı 405,8 MWe kurulu güç ile elektrik tüketiminin %65’i güneş enerjisinden karşılanacağı belirtildi. Şirketin yatırımlarını Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden irtifak hakkı ihaleleri yolu ile 29 yıllığına kiraladığı ve tesislerin Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerindeki arazilere yapılacağı da vurgulandı.

Milli Emlak Tebliği'nde Hazine Arazilerinde Lisanssız Elektrik Üretim Yatırımı Yapılması İçin Değişiklik Yapılmıştı

Milli Emlak Tebliği’nde 2022 yılının Eylül ayında Hazine arazilerinde lisanssız elektrik üretim yatırımı yapılabilmesine yönelik olarak değişiklik yapılmıştır. Bu yılın Ocak ayında ise T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanssız elektrik üretim yatırımları için 41 ilde irtifak hakkı ihaleleri düzenleneceği duyurulmuştu.

Resmî Gazete’nin 10 Mayıs 2023 tarihli sayısında yayımlanan, Milli Emlak Genel Tebliğinde değişiklik yapan düzenlemede ise, birden fazla görevli tedarik şirketinin, farklı tüketim noktalarının ihtiyacına göre, bölgelerinde yer alan hazine arazileri üzerine birden fazla üretim tesisi kurabilmesi mümkün kılınmıştı.

Türk Telekom Yenilenebilir Enerji Yatırımları Açıklaması

Milli Emlak Tebliği

Bilgi Bankasında Ara