Güneş ve Rüzgar için Yeni Kapasite Tahsisleri


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada rüzgar ve güneş enerjisi alanında 2 bin 787 megavatlık yeni kapasite tahsis sürecini tamamladıklarını ve en geç 1,5- 2 yıl içerisinde de 5 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımının hayata geçirileceğini de belirtti.

EPDK'den yapılan açıklamada, Kurumun, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını artıracak kritik bir karara daha imza attığı bildirildi.

Kurum tarafından Anadolu Ajansı'na yapılan açıklamadaki önemli satırbaşları aşağıdaki gibidir.

  • Lisanslı üretim tesislerinin hibrit üretim başvuru talepleri için TEİAŞ tarafından 1322 MW kapasite tahsisi yapıldı. Ana kaynak kurulu gücünün %15 ile sınırlı olmak üzere başvuruları uzun süredir bekleyen yardımcı kaynağı GES olan hibrit üretim tesislerinin önü açılmış oldu.
  • Lisanslı GES ve RES üretim tesislerine ilişkin yapılacak elektriksel kurulu güç artış talepleri için TEİAŞ tarafında 784MW kapasite tahsisi yapıldığını belirtti.
  • İletimden bağlı tüketim tesislerine 5.1.h kapsamında farklı ölçüm noktasında lisanssız GES veya RES kurulumu için TEİAŞ tarafından 680MW ek kapasite tahsisi yapıldığı belirtildi.

TEİAŞ tarafından açıklanan kapasite tahsisleri hakkında duyuruya aşağıdaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Bilgi Bankasında Ara